De Zee als Goed Doel erkend als eerste Grant-Making Facility van het Oceaandecennium

In maart 2024 ontving De Zee als Goed Doel, de filantropiewerking van het VLIZ, als eerste wereldwijd de erkenning als Grant Making Facility ter ondersteuning van het Decennium van Oceaanwetenschappen voor Duurzame Ontwikkeling (2021-2030). Deze erkenning stelt De Zee als Goed Doel in staat om zelfstandig fondsen te werven ter ondersteuning van het Oceaandecennium, naast de in-kind bijdragen in de vorm van personeelstijd. De VLIZ-filantropiewerking kan zo fungeren als centrale hub om financiële bijdragen te mobiliseren en te besteden aan initiatieven die bijdragen aan de door het Oceaandecennium bekrachtigde acties.

De Zee als Goed Doel, is de enige Vlaamse organisatie die zich specifiek richt op het bevorderen van zeeonderzoek. Het voornaamste doel van De Zee als Goed Doel is om jonge mariene wetenschappers wereldwijd te stimuleren in hun wetenschappelijke traject, zodat zij origineel onderzoek kunnen verrichten en innovatieve inzichten kunnen genereren binnen de zeewetenschappen. Momenteel financiert De Zee als Goed Doel reisbeurzen voor jonge mariene wetenschappers. Dit laat hen toe om deel te nemen aan conferenties of opleidingen erkend door het Oceaandecennium. Daarnaast kent het jaarlijks ‘Brilliant Marine Research Ideas’-onderzoeksbeurzen toe, en biedt het een extra stimulans voor projecten en acties erkend door het Oceaandecennium. Een voorbeeld hiervan zijn de onderzoeksbeurzen voor de WoRMS-editors en reisbeurzen voor jonge mariene wetenschappers in het kader van het European Tracking Network (ETN).  De Zee als Goed Doel streeft er in de nabije toekomst ook naar om de Sea Level Station Monitoring Facility te ondersteunen met meetapparatuur.

Hoogtepunt 8 2024

Al sinds de start in 2021 participeert het VLIZ, met de steun van Vlaanderen (Departement WEWIS), in het Oceaandecennium, bijvoorbeeld via grootschalige programma's zoals WoRMS in MarineLife2030 en het Sea Level Station Monitoring Facility in het Tsunamiprogramma. Het VLIZ coördineert ook de Vlaamse en Belgische bijdrage aan het Oceaandecennium via het Belgische Nationaal Decennium Comité (NDC-BE). Daarenboven is het VLIZ een van de in totaal elf wereldwijd erkende Decennium Implementing Partners (DIP). Dit heeft het instituut te danken aan zijn engagement om het Oceaandecennium te ondersteunen door acties te coördineren, initiatieven te katalyseren, gerichte communicatie en outreach te leiden, en middelen te mobiliseren. VLIZ-filantropie werkt nauw samen met VLIZ als Decade Implementing Partner, in Vlaamse bijdragen (bv. via FUST) en met de actielijnen van het Belgische Nationaal Decennium Comité, in overleg met de Decade Coordination Unit in de IOC headquarters in Parijs.

De inkomsten voor De Zee als Goed Doel komen voornamelijk van lokale, nationale, bedrijfs- en particuliere donateurs en sponsors die duurzaamheid hoog in het vaandel dragen en de missie en prioriteiten van het Oceaandecennium benadrukken. De extra fondsenwerving voor De Zee als Goed Doel als Grant Making Facility opent nieuwe perspectieven. Elk initiatief dat De Zee als Goed Doel financieel ondersteunt voor het Oceaandecennium, doorloopt een goedkeuringsproces, waarin geografische en thematische focus, reikwijdte en financiële regels in acht worden genomen. 
En daarnaast blijft de VLIZ-filantropiewerking openstaan voor voorstellen om noden binnen erkende acties/projecten in te vullen, zowel tijdens als na het Oceaandecennium.

Lees meer over De Zee als Goed Doel ter ondersteuning van het Oceaandecennium.